Wednesday, December 27, 2023

Matka-aasta 2023

2023 oli looduses liikumise mõttes rohke ja mitmekesine. 

Jaanuar: aastavahetus perega Maltal, matkame.
Märts: suusamatk Norras, Dovrefjellis.
Jaanipäev: süstamatk Soomes, Saimaa järvel.
Oktoober: rattamatk Hiinas.

Suusatamine ja uisutamine

2022/2023 talv on lumerohke, 2023 lõpp samuti.
  • Ostan matkauisud. Uisutan järvedel - Harku, Maardu, Vandjala (Maardu lõunakarjäär), Raku, Saadjärv.
  • Laenutan kuuks ajaks mäesuusad. Sõidan Tallinna ümbruse nõlvadel (Nõmme, Viimsi, Valgehobusemäe, Kiviõli). Varem pidasin neid nõmedateks, nüüd hakkan armastama. Lõpuks käin Soomes Messilä suusakeskuses. Meeldis, tahan veel.
  • Suusamatkame Koitjärve, Püüsaare, Viru rabades. 
  • Suusamatkame merel - Saunja ja Tahu lahel.
  • Jalgsi käime talvistes Koitjärve, Keava, Kakerdaja rabades. 
  • Murdmaasuusatan aga vähem kui võiks. Sõidan läbi Tartu maratoni avatud raja.
Ja noh normaalne eks: "27. jaanuaril oli mul sünnipäev. Ei teinud pidu ei tööl ega kodus, vaid läksin Lasnamäele. Ostsin kahe tunni pileti ja uisutasin, uisutasin, uisutasin."

Süstasõit

Aerulaud

Ostan aerulaua ja hakkan fänniks. See on mugav, efektiivne ja ohutu veesõiduk. Rahulikult mõlades liigub seisval veel 5 km tunnis. Saab hakkama nii tuule kui lainega. Kerge lahti / kokku pakkida. Ohutum kui süst - ümber minnes saab sinna üksi peale tagasi (süsta ei saa, kui pole aerupatja ja vastavat koolitust). Eesti pisi-veekogude jaoks on see väga asjalik matkavahend. Ka rannalähedases vees töötab hästi. Hangi endale ka ja tule minuga sõitma :)

Sõitsin järvedel (Raku ja Paunküla), jõgedel (Pirita), merel (Lahemaal, Purtses, Matsalus ja Noarootsis), siin on kaart. 
Kõige meeldejäävam oli Lahemaa matk Natturi ja Lobi neemede vahel. 

Aastale pani laheda, jabura lõpu 26. detsembri aerulaua sõit Valgejõe peal. 


Jalgratas

Suvistel sõitudel käisin kogu aeg kusagil ujumas. 

Kõige teravam elamus oli Hiina rattamatk. 

Jalgsi

Jalgsi matkasime vähe, kusagil mägedes ei käinud. Rootsis ja Taanis tegime poolikuid matkapäevi sealsetel saartel ja kaljudel - Marstrand ja Koön, Skagen ja Mön.

Käisin esimest korda elus Mohni saarel. 

Ujumas

käisin väga palju, kuid ühegi pikka matka-moodi ujumist ei teinud.

Muud

Jäi käimata Kihnu saarel - piletid ja öömaja olid olemas, aga no ei käind.

Suvel EstCon'i ajal käisin barokktantsu koolitusel. Notsu et al. tegid Kassinurmes.

Käisime Matkaliidu Kiviõli kokkutulekul ja pidasime loengu suusamatkamise kiituseks. 

Käisin Patarei kindluse ekskursioonil. Just "kindluse", mitte "vangla". 

Fotod :)













Thursday, December 14, 2023

Teater: "Karmeliitide dialoogid"

A kutsus mu teatrisse. Saali jõudes taipasin, et tal ei olnud mulle piletit. Tema eeldas, et ma ostan selle, ise, mina aga eeldasin, et A-l on pilet üle. Ma nihverdasin end piletikontrollist niimoodi läbi, et ise ka ei saanud aru. Niisiis - tasuta(*) teater heas seltskonnas!!!

Etendus on mõtlik, inimlik ja väga väga tänapäevane. Soovitan... kellele? Kui sa juba minu blogi loed, siis võiks sulle meeldida ka see etendus.

Lavastus Theatrumi lehel:
https://www.theatrum.ee/lavastused/karmeliitide-dialoogid/

A saatis hulga linke "Karmeliitide dialoogide" opereeringutele. Vaatasin-kuulasin kõik üle, aga no ei ole minu žanr. Etenduse kulminatsioon peaks olema viimane stseen, minu jaoks oli see aga... igav. Siin teilegi üks finaali viide: https://www.youtube.com/watch?v=mkOK3aXzMpc

Teose alus on konkreetne klooster ja päris sündmused. Kirjandusse tõi selle üks enne II Maailmasõda kirjutatud fašismivastane lühiromaan. 

(*) - https://www.theatrum.ee/kontakt/ ja ka https://e-kirik.eelk.ee/2023/theatrumi-uuslavastuse-karmeliitide-dialoogid-lavaletoomiseks-kogutakse-toetust/

Sunday, December 10, 2023

Täiesti meeltülendav nädalavahetus

Reede õhtul käisime Iidaga kontserdil. Kalamaja segakoor ja Mikk Dede Pelgulinna Peeteli kirikus. Imeilus. 

Laupäeva päeva sahmisime ja koristasime, kodu sai palju kenamaks. (See on vaid osalt hea. Hulk tegelemist vajavat kraami on nüüd silme alt ära ja jääb tegelemata.)

Päeval käisin vast-avatud Kadrioru väljakul uisutamas. Küll oli mõnus!!! See on muidugi väike ja jää on nagu on, aga väga tore ikkagi.

Õhtul tulid külalised. Lugesime kokku 26 tükki :) Teame täpselt, sest mina pidin nad jooksvalt "ekseli tabelisse" panema. Kõik karvased ja sulelised - töökaaslased, matkasõbrad, niisama tuttavaid - said hästi läbi. Kass kasutas olukorda ja varastas - 20 inimese silme all - laualt sinki. Külalised keelamise asemel pildistasid seda :) Ehh :) 

Kass venib kui kummipael :)

Pühapäev. Ööbima jäänud külalistega sõime kõigepealt mõnusa ja rahuliku hommikusöögi. Siis läksime Kõrvemaale suusatama. Imelineeeee. Suurepärased rajad, kaunis mets, paras ilm. 

Nüüd on kodu täis juustu (eelmine kord sõime seda vähemalt kuu aega takkajärgi), seeni-kišši, uut veini, head tuju, talvist helgust. Aitäh sõpradele!

Mina ja kasemets 19 km raja poole peal

Thursday, December 7, 2023

Talve helge algus

Novembri lõpus kaanetas külm rabalaukad kinni. Kaks päeva oli Facebook täis uisutamise pilte ja videosid, Silver E korraldas jää-öö-orienteerumise. Mina õnneks uisutama ei jõudnud - jää oli kõikjal vaid paar cm paks ja minu kilosid... ei oleks kandnud. Hea näide, kuidas avajää-uisutamine on ilmaga vedamise ja kiire reageerimise kombinatsioon. 

Siis tuli lumi maha ja algas päris talv. Kõik suusarajad said korraliku katte peale. Jõudsin juba novembris lumele ja sealt edasi on olnud puhas lust.

Aga päris rõõm on ikkagi metsas / rabades. Lumi on paks, värske ja imeilus. Puud on erevalge katte all. 

Koitjärve raba, 26. november. Kati + mina + Ove. Jalgsi - lumi ei olnud veel üleliia paks. Lume all oli pehme kiht. Laugastel aga jää kandis. Matkakepid olid abiks nii pehmes lumes sumamisel, ohtuseks kui jäässe aukude tagumiseks. Kõigil oli lõbus. Mets oli tohutult ilus, härmas, jääkristallides. 






Püüsaare raba, 2. detsember. Jarek Jõepera / Rajalt maas korraldas ja oli väga huvitav. Alates parkimiskohast kuni mustikakisselli ja kuulamisharjutusteni. Laukad olid seekord nii pehmed, et peale minna ei saanud. Käisime Venejärve ääres - ma ei ole raba poolt sinna iial lähenenud. Mets oli ka seekord pehmes paksus lumes ja imeline. 



Kus hiir on?

Lapsed Kõrvemaal, 5 km ringil

Talve algus on olnud hurmav. Aitäh kaaslastele, kellega suusarajal või looduses oleme käinud :)

Reklaami:
Suusamatkad Põhja-Eestis - Jarek Jõepera - https://rajaltmaas.ee/
Suusamatkad Lõuna-Eestis - Skift ehk Eneli, Liisi, Anu - https://www.skift.ee/
Suusamatkad Venemaal ja Skandinaavias (päevikud) - Koomaklubi - https://koomaklubi.planet.ee/
Matkasuuski laenutab ka Kõrvemaa keskus.
Seikluskliiniku Soome suusamatk 2023/24 aastavahetusel - https://www.seikluskliinik.ee/lapimaa-aastavahetuse-suusamatk

Friday, December 1, 2023

Advent of Code 2023

Iga-jõulune programmeerimise harjutus, iga päev uus ülesanne.

https://adventofcode.com/2023

1. Esimene päev - arvude leidmine tekstirealt.
Olin regulaaravaldiste mooduli värskelt meelde tuletanud ja esimene osa oli lihtne, re.findall("\d", s). Teisega jäin aga nii hätta, et läksin foorumit vaatama. Esimesel päeval! Õige käitumine oleks olnud 2. osa implementatsioon kirjutada uuesti ja nullist, ilma regexp'ita, siis oleks mu viga välja tulnud. Subreddit arutleb, kas ülesande püstitus oli piisavalt selga ja et test-sisend ei katnud ülesande "triki" poolt. Ka mul jooksis test kenast läbi esimese proovimise peale. 
Õppetund: positive lookahead regexp'ides, ehk siis muster findall("(?=(\d|one|two))").

Ma pole ainus; Reddit on hala täis. Veidi temaatilist kunsti sealt:





Mu armas laps tegi mõlemad osad rekursiooniga nagu naksti ära ja küsis "mis seal üldse rasket sai olla?" Nojah. 

2. Teine päev oli hästi lihtne - kolme värvi kuubikute kokkulugemine.

AI kunst, kuubikud

3. Kolmas päev - masina joonise pealt arvude ja tärnide leidmine. Lihtne.


4. Neljas päev - kaardimäng ja korduvate arvude leidmine. Lihtne. Õppisin itertools.zip_longest() kasutamise ära.

5. päev - seemned, mullad ja asukohad. Esimene osa on graafi juurutamine. Teist ei oska. :(

6. päev - boat races; sisuliselt ruutvõrrandi lahendamine sobiva aegade vahemiku leidmiseks. Tegin Excelis ära.

7. Seitsmes päev - kaardimäng ja pokkeri kombinatsioonide võrdlemine. Õppisin ära sort() funktsioonile custom comparator'i tegemise. Üldiselt ootamatult lihtne.

8. Kaheksas päev - AAA ZZZ ja PJD = (XJN, PCV) labürindis hulkumine. Lihtne. Tulin ise väiksema ühiskordse lahenduse peale. Õppisin ära lõpmatu tsüklilise iteraatori, itertools.cycle(). Redditi meemid on puhas kuld.
Päeva nalja tegi Chrome, kes pakkus, et sisend on kõmri keeles.


9. Üheksas päev - jadade (tegelikult N-järku polünoomide) ekstrapoleerimine. 1. osa oli triviaalne, 2. osa vajas veidi +- märkide üle mõtlemist. Programmeerida polnud suurt midagi. Sisulist koodi oli vaid paar lihtsat rida.

10. Kümnes päev. Maasikas :) Kõigepealt tuli leida ruudustikust üles toru. See oli kerge. Siis tuli leida selle toru "sees" olev ala. Kasutati väga eri meetodeid - flood fill, raytracing jne.
Ma trükkisin ruudustiku koos toruga välja, vahetasin Wordis sümbolid Nethacki seinte vastu ära ja siis lugesin "sees" ja "väljas" olevad punktid käsitsi kokku. Läks veidi aega, aga töötas!!! Järgmisena imesin sama asja Photoshoppi ja flood fill'isin ära. Lõpuks lahendasin programmiga ka ära - skaneerisin järjest ridu ja lugesin seinu (|, FJ ja L7) kokku. Ootamatult lihtne ja kiire.








11. Üheteistkümnes päev, galaktikate kauguse leidmine paisuvas ruudustikus. Tegin üleminekutabeli sisseloetud koordinaatidest uute arvutamiseks. Nii 1. kui 2. osa olid triviaalsed, ja 2. osa jaoks tuli konstant +1 lihtsalt (1000000-1) -ga asendada.
Väga abiks on loetud soovitus x ja y asemel kasutada koordinaatides "row" ja "column" ("col"), kõik on kohe palju selgem. X/Y korral pole iial selge, mis on esimene ja mis teine, mis suunas nad on jne. 

13. Kolmeteistkümnes päev, peegelduste leidmine. Brute force ja natuke indeksi-aritmeetikat. Redditis on igasugu imelahendusi ja algoritme. Minu oma on ebaefektiivne, aga hästi lihtne ja hakkas kohe tööle mõlema osa peal.

14. neljateistkümnes päev, kivide veeretamine. Üsna lihtne.

Õppisin tuple'de (paaride) list sorteerima igatepidi. Nii näiteks saab sortida tuple teise välja väärtuse järgi:
rolls = [(1,2),(1,3),(1,4),(3,1),(3,2)] sorted(rolls, key = lambda x:(x[1],x[0])) [(3, 1), (1, 2), (3, 2), (1, 3), (1, 4)]



15. Viieteistkümnes päev, läätsede jagamine kastidesse. Väga lihtne. Kirjeldus oli aga pikk ja keeruline. Nagu selgus, sai AI sellega triviaalselt hakkama. Siin on chatgpt näidis-sessioon.

18. Kaheksateistkümnes päev, ruudustikus teega ümbritsetud pindala leidmine. Esimese osa tegin ära oma peaga ja kergesti - tegin tee sees flood fill'i. Teise jaoks pidin googeldama, leidsin Shoelace algoritmi, aga ka see ei andnud päris õiget tulemust. Võtsin Redditist vihje ja siis sain. Kokku tuli 20 rida hõredat koodi... Kasuks või asjasse puutuvad veel Green's theorem ja Pick's theorem. Rahvas rõõmustab "näe, päris matemaatikat ka natuke". 

Friday, November 17, 2023

Matkaliidu kokkutulek Kiviõlis

"Mina pole Matkaliit" Pille korraldas kokkutuleku. Oli kvaliteetne ürr nagu alati. Kiviõli Tuhamäel. Majutus hostelis, ettekanded & pidu suusa- ja seikluskeskuse hoones. Läksin kohale reede õhtul - hea otsus. Olid saun, disko, joovastavad joogid ja head sõbrad.

Hästi valitud ja huvitavad ettekanded olid. Kõik esinejad rääkisid looduses liikumisest oma põneva nurga alt. Mu lemmikud olid noored särasilmsed alpi-alpi-nistid ja muhedad ümberilmapurjetajad. Aga tõesti, kõik oli tore. Maailma saab avastada nii paljudel eri viisidel. Leidku igaüks vaid oma. 

Ma lootsin midagi head matkamise ja looduskaitse teemast, aga ei. 

Loodusekaitses peame rääkima tasakaalust looduse hoidmise ja looduse kasutamise vahel. Looduskaitsel eesmärk ei saa olla "ärme lubame kedagi kuhugi". Me tegelikult tahame inimest metsa, mere äärde, matkarajale, jahti pidama. 

Samas haukavad loodusest suuri tükke a) Kaitsevägi b) Rail Baltica c) kinnisvara-arendus d) territoriaalsed eraomanikud. Eriti viimased, kes järjest sulgevad teid, maid ja ligipääsu veekogudele - keelusildid, elektritarad, uued rajatised. 

Ehk siis avalikku loodusmaastikku jääb aina vähemaks. Inimesed aga liiguvad looduses aina rohkem (sooviks siinkohal statistikat). Seega surve ja koormus allesjäävale maastikule kasvab. See omakorda suurendab veelgi eraomanike soovi oma maa võõrastele sulgeda. 

Mida teha? Mida teeb Keskkonnaamet maastiku avatud hoidmiseks? Mida teevad RMK ja omavalitsused? Midagi kindlasti tehakse. Uusi matka- ja õpperadu ju avatakse? Loodusturism kui hobi ja äri paisuvad igatahes mühinal. 

Keskonnaamet aga võtab kõiki looduses liikujaid endiselt kui vaenlasi, kes tuleb ketti panna ja "linna" tagasi saata. Räägiti piirangutest ja uuest kaardist. Ja oligi kõik, kogu teema. Muserdav.

Me ise rääkisime Katiga suusamatkamisest. Minu sõnum on jätkuvalt - "Suusamatkamine on lihtne, kerge ja imeilus. Skandinaavia on lähedal. Minge, tulge, suusatage!"

https://docs.google.com/presentation/d/1EJ8NZceUDX7UbcVpkKcPJto49RbxnL2vYTYunX0Y9Lw/present

Augustiõhtune Harku järv

Saturday, November 11, 2023

Hiina muljeid

Käisin Hiinas rattamatkal. Oli väga väga äge. Ilus loodus, eksootiline riik, super toit, super korraldus. Piirkond - Guilini karstiala. Lõuna-Hiina karst on maailma vist kõige võimsam, eri sorti mäed on poolel miljonil ruutkilomeetril (kümme Eestit). Meie sõitsime haihammaste, riisiterrasside ja jõgede vahel. Ilus!!!!

Rattamatka päevik:
https://sites.google.com/site/kurinurm/muud-matkad/2023-hiina-rattamatk

Peking ja Šanghai:
https://sites.google.com/site/kurinurm/linnad/2023-peking-ja-%C5%A1anghai

Hiina köögi muljeid:
https://kurinurm.blogspot.com/2023/10/muljeid-hiina-koogist.html

Lend sinna ja tagasi:
https://kurinurm.blogspot.com/2023/10/lennunduslikke-sekeldusi-aasia-suunal.html

Mõned minu fotod:
https://photos.google.com/share/AF1QipPgj2LKjeTy43dY6fs5hdKaLOCW0zlgUYt_qh1juWV1piAbvl1ALtJk9mkAC0rUtQ?key=OTNxT19CcXRueDBrNjRPQThLWkFaVFYxX01rVFlR

All mõned grupijuht Veiko tehtud fotod.

Yulongi jõe kaldal, viimane matkapäev

Žangi rahvusest tädi Longji külas

paadiga Li jõel

Kerge lõuna

Monday, November 6, 2023

Muljeid Pekingist, Šanghaist ja Hiina müürilt

 ... saab lugeda siit:

https://sites.google.com/site/kurinurm/linnad/2023-peking-ja-%C5%A1anghai

Hiina müür

Hiina müür

Mäed Pekingist põhjas, Hiina müüri juures

Lilleseade Taevase Rahu väljakul

Keisripalee, üks sajast

Beihai park / järv


Öine Šanghai

Tuesday, October 17, 2023

Muljeid Hiina köögist

Riisiterrassid, Longji piirkond

Panen siia oma muljed Hiina köögist. Ma muidugi ei hakka seda kirjeldama, selleks on artiklid ja raamatud. Kirjeldan ainult mulle ootamatuid aspekte. Ja annan endale aru, et me nägime vaid tohutu ja mitmenäolise riigi ühte nurgakest ühel hetkel.

Me sõime matka ajal 3 korda päevas - hommik, täismõõdus lõuna, õhtune orgia. Lõuna ja õhtu tähendasid üldiselt 8-10 eri toitu. Lisaks käisime Pekingis söömas sojapiimabaaris ja vene restoranis.

Efektiivsus
Meid oli grupis kaheksa, lisaks giid + eessõitja + autojuht. Kümne inimese jaoks tegi üks kokk täismõõdus pidusöögi poole kuni ühe tunniga. Lääne köögis kulub sama toidukoguse tegemiseks mitu kokka ja mitu tundi.
Saladus on wokkimises, mis on lihtsalt nii kiire söögitegemise viis. Riis ja/või supipuljong pannakse keema. Siis hakkab kokk järjest roogi tegema ja lauda viima. Iga paari minuti tagant tuleb uus toit. Leek wokipanni ümber käib kõrgelt, lääne inimene on mures - tuleoht! Kuid tulemus on maitsev, kiire ja töömahu mõttes super ökonoomne.
Wokkimise kõrvalnähuna on toit magusalt õline ja üle söögikoha levib praadimise hõng.

Tofu ja kõrvits
Me kõik hakkasime armastama tofut ja kõrvitsat. Kõrvits kasvab kõikjal, vabalt või ka hotelli sein olla eri sorti kõrvitsaid täis. Tofut on palju erinevat, aga põhilised on tavaline pehme tofu ja tofunahk.

Kogu kana läheb potti
Mõned korrad löödi meie jaoks maha värske kana ja keedeti puljongiks. Kana raiuti tükkideks kogu täiuses. Pidulauas on suur pott, milles ujuvad naha ja kontidega kanatükid, kanajalad, -pea ja -pepu. Võtad ja lutsutad puhtaks.

Mitte miski pole päris värske
Hiina köök ei tunnista töötlemata toitu. Kõik peab olema kas kuumtöödeldud, marineeritud või muul viisil üle käidud. Kas selle taga on hügieeninõuded või mis? Ei tea. Aga köögiviljad (kurgiribad ja ürdid) tulid lauda alati keedetuna või marineerituna.
Ainus erand sest reeglist oli talisibul, mida pandi toidu peale nii nagu meil.

Piim / sojapiim
Lõuna-Hiinas piima sisuliselt pole. Põhjast tuuakse piimapulbrit, aga üldiselt on see piimavaba kööki. Jäätist küll müüakse, aga ma väga ei taha teada, millest seda tehakse.
See-eest sain sojapiima. Suvakas töölis-sööklas, hommikusöögiks. Nägin suurt valge ollusega tünni ja lasin endale sealt klaasi jooki kallata. Magus ja imelik, jõin ära, aga rohkem ei taha.

Ühetaolisus
Meie sõime üsna rikkalikult, aga tavaline toit taandub ühele kahest: riis millegagi, riisinuudlid millegagi. Käisin linnades ja vaatasin kõrtside menüüsid - sama, sama, sama. Lõpuks tekkis sellest (ja kanasupist) kerge tüdimus. Ja me olime seal vaid nii vähe aega!!!!

Supp valmib otse lauas
Mitu korda saime lauda kanasupi, milles vaid kana + puljong, ja komponendid. Igaüks võis neid siis kas suurde potti juurde panna või omaenda kausis endale privaatset suppi komponeerida. Vastavalt asjade lisamisele sai supp kogu aeg veidi uue maitse. Huvitav - võtad supp ja saad tavalise puljongi, siis sokutab kaaslane potti kilo tšillipipart ja järgmine võtt samast pajast on tuliterav.

Sojakastet ei saa, 
sest Hiina köök põlgab seda. Soja lisamine on nagu meil ketšup, koka solvamine. Tõsi, mõnes kohas seda siiski sai.

Kanad ja pardid ja munad
Kanu on kõikjal ja nad on pigem vabapidamisel. Parte on ka igal pool. Tiivad on neil kärbitud, et ära ei lendaks. Nii et kanaliha on alati olemas, värske ja "mahe".
Samuti on kõikjal muna; pidusöökide üks käik oli tihti omlett.
Parti saime ja oli väga hea. Aga pekingi part on nii spetsiifiline toit, et seda me ei saanud ja pärast kirjelduse kuulamist (nuumpardid) ma ei taha ka. Sobib mulle hotelli kõrvalt riisipõllult võetud part ka.

Kalad ja vee-elukad
Olime merest kaugel, kuid kalu püütakse Hiinas igast kraavist. Nägime, kuidas otse hotelli ees visati võrgud vette, kasutades paadiks auto siserehvi sisse pandud alumiinium-kaussi. Siis visati vette veidi kive, et kalad liikuma saada. Ja siis tõmmati võrgud välja. Tulemus - kartulikotitäis suuri kalu.
Ehk siis kala ja muid veeloomi saime ka.

Peenutseda pole vaja
Võtad kanatüki, rebid naha ära, lutsutad paljaks ja... siis mis? Kuhu see panna? Eraldi taldrikut selleks pole.
Kohalike vastus: lauale. Toidukausi ümber kerkib süües väike prügimägi. Eestlane aga nii ikka ei saa, paneb kasvõi paberi alla. Kui hotellis sõi hiina grupp ja meie, siis meie laud oli pärast "korras", hiinlaste oma ujus lagast. Aga nii ongi kombeks.

Riis tuuakse viimasena
Teoorias peaks kõhu kõigest muust täis saama. Riis tuuakse seetõttu lauda viimasena, et ei jääks muljet, et "perenaine" tahab külaliste kõhud odavat tärklist täis sööta. Mitu korda olime hädas, et tahaks juba riisi kätte saada, et kastmeseid toite sellega koos süüa, aga riisi ei tulnud ega tulnud.

Hommikusöök? pole kuulnud
Hiinlased ei tunnista mõttekäiku, et hommikul süüakse teisiti kui lõunal-õhtul. Nii hotellides kui töölissööklas luristati ka hommikul nuudlisuppi.

Magustoite ei ole
Vene inimene mõtleb toidust võtmes "supp, praad, kissell". Kuid magustoite me peaaegu ei saanud. Küpsetatud banaane mõned korrad. Need olid väga head. Kuid tundub, et magustoit on midagi ebatavalist.

Kireviljad
Matkasime kireviljade (purpur-kannatuslill, granadill, inglise passionfruit) küpseks saamise ajal. Neid tassiti põldudelt alla kaelkookude, rollerite ja veoautodega. Ja muidugi müüdi. Ostsime ja nautisime. Ma sain isegi spetsiaalse plastikust tööriista granadilli lahti lõikamiseks :)
Nimest: https://kultuur.err.ee/692963/sonasauts-kirevili

Nahkhiired, kärnkonnad ja vaglad
Käisime turul. Seal müüdi suhtkoht kõike. Elus nahkhiiri ei näinud, aga küllap oleks saanud. Kõige veidramad olid mesilaste (või herilaste) vaglad, elusad, suurtes kärgedes.

Kassid-koerad
Saime teada, et kassi ikkagi ei sööda, ja hobust ka mitte, kuid koera küll. Restoranides seda küll ei saanud ja ilmselt enamik inimesi ikkagi igapäevaselt koera ei saa. Koormaloomi / tööloomi peeti varem räpaseks, ka veiseliha ei söödud. (Meenutab kuidagi Kaukaasia arusaama, et oma laste emaga seksida on ropp.)

Toidulauda pildistada ei saanud,
sest erinevalt lääne köögist ei tekkinud kunagi hetke, et "toit on nüüd laual". Selleks ajaks, kui pooled road kohal olid, olid esimesed vaagnad juba tühjad ja laual kerkisid kanakontide virnad. Riisi saabumiseks oli laud kui väike prügila. 

Vürtsid
Teravad piprad on Lõuna-Hiinas hinnas; neid kasvatatakse ja müüakse igal pool. Nägime nii piprataimi kui kuivavaid pipraid. Toidu juurde anti kauss või paar teravat kastet. Kuid ilma pipart lisamata olid kõik toidud üsna leebed ja lihtsalt maitsvad.
Kulinaaria-huvilised kaaslased ostsid vürtse kilode kaupa Eestisse kaasa. 

Alkohol
Hele õlu oli tavaline söögikõrvane nii meile kui kohalikele.
Lisaks ostsime kangestatud (riisi-) veine. Saime igasugused vedelikke - heledad ja tumedaid, kangemaid ja lahjemaid. Juua võis, aga üleliia maitsev ei olnud neist miski. 

Tänavatoit
Guilinis oli suur tänavatoidu ala. Enamik pakutavat oli mulle võõras ja millest sain aru, ei tundunud maitsev. Tiku otsa pandud magusad lihatükid, mingid pätsid, paneeritud... ei teagi mis. Võtsin tüki pannkooki, see oli hea. 
Kasvatati ja müüdi tänaval maisi.

Eesti mõistes "hiina toitu" 
ei saanud me üldse kordagi. Magushapu kastme sees lihatükid - sellist toitu lihtsalt polnud :) Kõige lähem oli viimase õhtu orgia. Kuid ka siis toodi esimeseks mingi pruun rõngas, mis meenutas korraga keeksi ja rulaadi. Tegelikult oli see aga baklažaani-vorm ja ülimaitsev :) 

Kanasupp koldes tare põrandal, meie istume pinkidel selle ümber

Tavaline söögikoht

Peaaegu küps riis

Pardid Pekingis

Vaglad turul, elusad

Vaglad turul, lähedalt

Surnud käsitiivalised

Kokteil riisiviina, kohvi ja riisiteradega