Friday, November 17, 2023

Matkaliidu kokkutulek Kiviõlis

"Mina pole Matkaliit" Pille korraldas kokkutuleku. Oli kvaliteetne ürr nagu alati. Kiviõli Tuhamäel. Majutus hostelis, ettekanded & pidu suusa- ja seikluskeskuse hoones. Läksin kohale reede õhtul - hea otsus. Olid saun, disko, joovastavad joogid ja head sõbrad.

Hästi valitud ja huvitavad ettekanded olid. Kõik esinejad rääkisid looduses liikumisest oma põneva nurga alt. Mu lemmikud olid noored särasilmsed alpi-alpi-nistid ja muhedad ümberilmapurjetajad. Aga tõesti, kõik oli tore. Maailma saab avastada nii paljudel eri viisidel. Leidku igaüks vaid oma. 

Ma lootsin midagi head matkamise ja looduskaitse teemast, aga ei. 

Loodusekaitses peame rääkima tasakaalust looduse hoidmise ja looduse kasutamise vahel. Looduskaitsel eesmärk ei saa olla "ärme lubame kedagi kuhugi". Me tegelikult tahame inimest metsa, mere äärde, matkarajale, jahti pidama. 

Samas haukavad loodusest suuri tükke a) Kaitsevägi b) Rail Baltica c) kinnisvara-arendus d) territoriaalsed eraomanikud. Eriti viimased, kes järjest sulgevad teid, maid ja ligipääsu veekogudele - keelusildid, elektritarad, uued rajatised. 

Ehk siis avalikku loodusmaastikku jääb aina vähemaks. Inimesed aga liiguvad looduses aina rohkem (sooviks siinkohal statistikat). Seega surve ja koormus allesjäävale maastikule kasvab. See omakorda suurendab veelgi eraomanike soovi oma maa võõrastele sulgeda. 

Mida teha? Mida teeb Keskkonnaamet maastiku avatud hoidmiseks? Mida teevad RMK ja omavalitsused? Midagi kindlasti tehakse. Uusi matka- ja õpperadu ju avatakse? Loodusturism kui hobi ja äri paisuvad igatahes mühinal. 

Keskonnaamet aga võtab kõiki looduses liikujaid endiselt kui vaenlasi, kes tuleb ketti panna ja "linna" tagasi saata. Räägiti piirangutest ja uuest kaardist. Ja oligi kõik, kogu teema. Muserdav.

Me ise rääkisime Katiga suusamatkamisest. Minu sõnum on jätkuvalt - "Suusamatkamine on lihtne, kerge ja imeilus. Skandinaavia on lähedal. Minge, tulge, suusatage!"

https://docs.google.com/presentation/d/1EJ8NZceUDX7UbcVpkKcPJto49RbxnL2vYTYunX0Y9Lw/present

Augustiõhtune Harku järv

No comments: