Tuesday, February 16, 2021

Pususoo ja Laukesoo suusamatk

Naabrid läksid sõbrapäeval matkama ja võtsid meid Iidaga kaasa.

May be an image of loodus
Fotod ei ole minu tehtud, vaid Facebookist pätsatud.
Seetõttu kollase jopega tüüp - mina.

Laukesoo on raba Harjumaa, Järvamaa ja Raplamaa piiride risti lähedal. Ardust lõunas, kaks kilomeetrit "uuest" Tartu maanteest vasakul, Saarnakõrve ja Aela vahel. Ma olen seda kaardilt korduvalt vaadanud, aga suvel sinna niisama minna on keeruline - hirmus palju laukaid. Nüüd suuskadega on laukad aga abiks - neid pidi liigud poole kiiremini kui niisama rabas.
Pususoo on Laukesoo lõunapoolne osa. 

Tegime neile ringi peale. 13 km suusatamist, sellest 3 km piki teed autost rabaservani ja tagasi. 

May be an image of loodus ja lumi
Matka alguses otsustasin kraavis jää tugevust mõõta...

Sai imehea.

Raba oli ilus. Lumi ei ole praegu tasane, vaid kuidagi... mummuline. Mikroreljeef. Nagu väiksed ümarad mäed :) Ja sina siis sõidad nende vahel. (Tuleviku tarbeks: aasta 2021 talv oli Eestis mõnusalt lumine, üle Eesti on 20-30 cm lund, mis pehmes rabas tähendab põlvini.)

Laukad olid toredad. Laukesoos on neid hirmus palju ja nad on üksteisega koos nagu labürint. Palju-palju pisikesi saari ja sopikesi. Sõitsime nende peal pikalt-pikalt.

Kõige lahedamad olid aga huntide jäljed! Laukesoo ümber on metsad ja teised rabad - ja hundid. Nood olid rabasaarte vahele pikad jooksuread ajanud. Mitu hunti ühes jorus, üksteise jälgedes, vahepeal lahku ja siis jälle kokku. Ja neid hundiradu oli igal pool, mitte nii, et ühes kohas paar jälge. Muude loomade jälgi oli muidugi kah :)

May be an image of lumi ja loodus
Hundid!

Pususoost algab muide Pirita jõgi. Mitte allikast, vaid kusagilt kraavidest. 

May be an image of lumi, puu ja loodus
Pirita jõe kolmas kilomeeter - kraav mis kraav

Rada ja Laukesoo asukoht