Tuesday, June 21, 2022

Rattaga rõngaid

Olen sel aastal sõitnud rattaga kordades vähem kui eelmistel aastatel. Ilm on külm ja sada muud häda. Lisaks oleme ebaharilikult palju süsta või kanuuga vee peal käinud. Igapäevaseid tarbesõite teen muidugi kogu aeg, talvel oli maastikurattal naastrehv all. Kuid pikemad matkasõidud ja maastikul pusimine on pea olemata olnud.
(Edit - see oli kevadine hinnang - sügiseks on seis veidi parem.)

Sügisel ostetud uus ratas on linnaks sõitmiseks enam-vähem. Päris ideaal aga ei ole. Käigud on MNT omad (kõik liiga kiired), käiguvahetus suht nõme. Sõiduasend on üsna kõrge - kuid liiklust näeb nii hästi. Asfaldil ja siledamal kruusal sõitmine on aga mugav. Päris maantee jaoks tahaks pikemat stemmi ja kitsamat lenksu. Metsaraja jaoks tahaks laiemat rehvi ja vähemat rõhku. Üldiselt hea kompromiss-ratas. Pidevalt on küljes pakiraam, lukk ja suur rattakott, kuhu mahuvad nii läpakas kui riided. Sügisel topelt tuled ees ja taga.

Aprill: Kalamaja - Kopli nurgatagused - Stroomi - Tabasalu - Rannamõisa - Sõrve - Vääna ja piki Paldiski maanteed koju, vist 80 km

9. mai: Kadrina - Porkuni piki Neeruti oosi. Kadrina - Neeruti mäed ja matkarajad - Pariisi mäed - RMK Mardihansu plats - Lemküla ja Võhmetu järved - Porkuni - Assamalla - Lasila mõis - Neeruti mõis - Kadrina - karstiväljad Kadrina külje all.

Mai algus: Vitaliiga Pääsküla prügimäel ja rabas, Männiku männikus ja karjäärides. Maastik on väga muutunud. Prügimäel nägime kitsi.

15. mai: Vaida - Vaidasoo karjäär - Suursoo (küla) - Pikavere - Perila - ja Jägala-Pirita kanali äärt pidi tagasi Vaidasse.

16. mai: Kohila - Tohisoo mõis - Aandu karstiala - Hageri karstiala - Rabivere mõis - Adila mõisa vare - Pihali - Hageri - Kohila. Nägin Kohila paisjärves esimest korda elus saarmast. Ujus rahulikult minu ja sumisevate külameeste vahel.

21. mai: Kadriorg - Keila-Joa - Sõrve - Kadriorg, 73 km, väga tugeva idatuulega, raske.

22. mai: Margega Keila-Joa - Lohusalu poolsaar. Olen ammu tahtnud Nabe saart näha, käisime seda vaatamas. Meremõisa ehk Laulasmaa panga alt läbi, poolsaare idarannikut pidi üles tipuni, läänerannikut pidi alla, Pärdi keskusest kaarega mööda, panga aluseid mtb-radu pidi Keila jõeni ja üle "alumise silla" tagasi. Ossa mu meie kui palju seal eramaa silte on! Poolsaare läänerand on hästi kivine, mitu suurt rändrahnu - Suursääre kivi, lendur Matvei kivi, Sadulakivi. Kuid need nimed on alles ainult vanadel kaartidel, netis nad nimetamist ei leia. Nabe saarel aga ei käinudki - ei tahtnud pesitsevaid linde häirida. Iga kivi otsas seisis haigur :) Suured tänud Ranniku matkaraja tegijatele.

25. mai - Roosta - Dirhami - Roosta, läbi metsa. Roosta rand, Rooslepa rändrahnud, Peeter Suure (nimelise) merekindluse suurtükipatarei jäänused, Dirhami kivikülv.

30. mai - õhtune 101 km ring :) Kadriorg - Kostivere - Raasiku - Jägala - Jõesuu rippsild - Maardu - Muuga söeterminal - Randvere - Viimsi - Kadriorg. Viis tundi koos pausidega. Ilus õhtune valgus. Aga maanteesõit ikkagi ei ole minu kirg.

5. ja 4. juuni - Purtse ümber - Liimala, Erra, Lüganuse, Hiiemägi, Varja, Moldova, Aa, Voorepere.

9. juuni - õhtune 40 km ring - Kurna. Kurna mõis on põlenud. Alustasin kell 9.30 ja enne sõitu käisin poes. Uuesalu kandis sõitsin kruusateel ja nägin sokku, kes seisis otse tee kõrval, vahtis mind ja kuulas imestusega kotis kõlisevaid õllepudeleid.

10. juuni - Meeriga 60 km: Jüri, Seli, Vaida Kautjala.

13. juuni - Mariaga Lasnamäel ekskursioonil - 50 km

17. juuni - kolleegidega ümber Ülemiste, koos päevaste sõitudega 50 km

18. juuni - laenan Citybike käest gravel ratta ja sõidan sellega Kose ringi, lihtsalt prooviks.

19. juuni - Aegviidult koju. Oo mis päev :) Päeval rabasime I&A heaks võsa hakkida (raske füüsiline töö, higi lahmas). Siis ujusin ringi ümber Venejärve, 1 km. Ja siis sõitsin rattaga koju :) Kuni Piibe ja Peterburi mnt ristini piki väikeseid metsateid - liiv, kruus, juurikad, kogu Kõrvemaa loodus. Edasi Tallinna piki vana Narva maanteed. 80 km.

20. juuni - Elega "öine kähkukas", 40 km Männiku - Tõdva - Kiisa

21. juuni - poistega (A+K) Lasnamäe ja Tondiraba pargi ekskursioon

23. juuni - Vaol. Janega Merja linnamäe vaatetornini

24. juuni - Vao - Järva-Jaani - Väinjärve - Vao. JJ-s vaatasin Orina mõisa - omapärane asümmeetriline hoone. Kahjuks ei pääsenud Schillingite kabeli juurde, sest tee sinna läks läbi kellegi õue... Poolel teel JJ ja Koeru vahel on Kuusna mõis, lagunenud ja võsas. Mõisu on seal üldse jube tihedalt - Koeru, Aruküla, Väinjärve, Ervita, Udeva, Preedi, Norra, Vao - kõik üksteisest kilomeetri või paari kaugusel. Lisaks rattasõidule muidugi ujusin Väinjärves ja ajasin kõik sup-lauaga sõitma.

// paus kaks nädalat -- käisime Kesk-Euroopas mägedes - Slovakkia ja Itaalia

11. juuli - Hawaii õhtune uimane maanteeratta-trenn. Olin ainus pakiraamiga osaleja :) Mind tituleeriti maastikuratturiks ja kästi grupi taga sõita ja mitte ühtegi nuppu vajutada. 50+ km, 2+ tundi, keskmine täpselt 25 kmh, lebo.

15. - 16. juuli: Estconil ja Kilingi-Nõmmel.
Esimesel päeval Kaarepere - Luua - Prossa järv - Palamuse - Udu talu (Kuremaa järve ääres).
Teisel päeval Udu - Kassinurme mäed - Palamuse - Saare järv. Ja siis läks mul rehv katki ja varurehv oli Uttu jäänud! Armas K.P. tuli ja päästis mu ära.

17. - 18. juuli:
Proovisin ühe hooga sõita rattaga Kuremaalt Viljandimaale, 165 km.
Ei saanud hakkama.
Esimene päev: 90 km. Udu talu - Jõgeva - Põltsamaa - Viljandi. Vastutuul oli ühtlane ja tugev. Juba Jõgeval (alla 20 km) olin väsinud. Põltsamaa ristis (40 km) täiesti kutu. Istusin tunni ja taastusin. Broneerisin Viljandis öömaja ja roomasin sinna ja jäin toas hetkega magama.
Tee peal vaatasin ära Parika rändrahnu (lame latakas) ja Parika raba ja vaatetorni. Sain paar murakat ja mustikaid. Parika järve ujuma ei läinud, õõtsik selle ümber tundus liiga kahtlane.
Teine päev: 65 km Viljandi - Vango imedemaa. Tuul oli nõrgem, sõita mõnus, kolm tundi (bruto) ja kohal.
Lisaks: Eelmisel päeval olin ära kasutanud oma varurehvi. Kartsin nii pikka sõitu ilma varuta ette võtta. Mõtlesin Tartust läbi minna ja igasugu skeeme, aga kõik olid jube keeruline. Sõitu alustades Udu talu teeristil pidas mu kinni mootorrattur - oota, kohe läheb siit läbi rattavõistlus! Eesti noortekad mnt-sõidus. Ootasin. Siis nägin naaber-teeristis, 100m, teist ratturite punti. Kes andsid mulle mu kurtmise peale varurehvi. Juhuu! Ilma nendeta oleks ma ikka püsti hädas olnud.

27. juuli: Kodasoo. Sõitsin mõhnastikul, siis läksin Ruu kanti vaarikale. Leidsin raiesmikult suurepärase koha :)

28. juuli: Paukjärve ja Jussi järved, koos Hansu, Juhani, Elega. Imelineeeee!!! Järved - auravad - sest vesi on soe ja õhk õhtul jahe. Nõiavärk! Kõige ägedam oli aga Jussi nõmm, kuhu jõudsime suht pimedas. Oranž triip taevast veel paistis, aga mujal olid ainult hämarad udused lained, ülilahe.

Augusti 1. nädal: Veriffi suvepäevad. Sibelen rattaga kesklinna ürituste ja kodu vahel, väga mugav.

7. august: Kadriorg - Sõrve - Vääna-Jõesuus ujumas - Kadriorg.

8. august: mustika-luurel Järvi järvede kandis. Järvi Pärnjärves. Mudane, aga väga romantiline lomp. Hiljem käisime seal mustikal ka, nii et luure oli asja eest.

19. - 21. august: poiste rattamatk Tartu - Elva - Tartu. Super hea oli, kinnitavad kõik.

23. august: Tartu - Saadjärve. Sille soovitatud ring Tartu - Aovere - Kikivere - Vedu - Kukulinna - Saadjärve (küla) - Tabivere - Lähte ja maanteed pidi tagasi. U 65 km.

27. august: Piritale ujuma :) Kadriorg - Pirita - (ujumine) - Viimsi - Muuga - Maardu - Ülgase - Jõelähtme - Koogi - Jägala - Anija - Raasiku - Aruküla - Kostivere - Loo - Iru ja piki Laagna teed koju. 95 km.

8. september: Iidaga Sõjamäel. Käime Vesse sillal, sealt on alati huvitav vaade. Ringitame Ülemiste tehnopolis. Näeme Sõjamäe-Smuuli ristis liiklusõnnetust pealt - liinibuss sõidab sõiduautole sisse, korralik pauk. Lennuvälja taga ajavad meid koerad taga (see olla seal tuntud nuhtlus). Sõidame piki mu lapsepõlve teed kodust bussini nr 18.

10. september: Meeri, Hansu, Juhaniga Lahemaal. Valgejõe - Nõmmeveski - Kotka - Loksa - Kolgaküla - Vasaristi - Nõmmeveski - Valgejõe. Sõidame RMK radu pidi, vaatame mõlemat Loksa kirikut ja laevaremonditehast ja mereranda, läeme Valgejõe suudme lähedal üle silla, käime Kolgaküla S-75 raketibaasis, sõidame Kolgaküla suusaradadel, kaeme Mardimiku rändrahnu (ja M ronib otsa ka), otsime üles Lohja järve ja Kolgaküla karjääri ujumiskoha. Üle 50 km ja üsna väsitav.

11. september - Alo ja Ovega Rannamõisa - Suurupi. Ronisime Taari rändrahnule Rannamõisa kalmistu taga. Ronisime Peeter Suure merekindluse helgiheitja varjendi varemetes - uskumatu hulk betooni metsa all. Käisime nõuka-aegses tulejuhtimistornis. Tilgu sadamas on tore kohvik Cliff, seal sai süüa ja pärast Mummi kõrtsis ka. Aga kõige lahedam oli madal meri. Käisime merepõhja pidi paekiviplaatidel ja saime kallast eemalt kaugelt vaadata. Kogu Läänemere idaosa ja Eesti rannik on veest väljas, Facebookis pildid samast kivist, kus meie peal olime :)

16. september - Vitaliiga Tartu Rattamaratoni virtuaalsõit / avatud rada. 89 km, 5:30, rahulik ja mõnus. Laskumised ohutus tempos, ronime nii Harimäe kui Viti tornidesse, ilm normaalne, rada kerge.

24. september - Sagadi kandis Bike Xdream piirkonda meelde tuletamas. 60 km maastikul.

Siis sain koroona / covidi ja Xdreamile ei jõudnudki.

15. oktoober - rattamatk Rapla ja Kohila vahel. Pille korraldas. Alu mõis (Kaitseliidu käes), Kodila mõis (sisuliselt ei näinud), Raka Nõmmekivi (täiesti meh), Kelba küla (täiesti meh), Ohulepa (meh), Ohulepa Viirakivi (meh), Adila (meh), Rabivere mõis, Hageri kirik ja küla, Hageri karstiala (meh), Aandu karstiala (meh). Enne matka uhasime VV-ga veel täiega Kohilast Raplasse. Aga seltskond oli tore :) Matkalt sõitsin otse JK hooaja lõpetamisele Keelutsoonis, see on alati üks meeleolukas üritus.

19. oktoober - Lõuna-Kõrvemaa rattasõit. Lihtsalt niisama, ühegi väärsuseta, piki metsateid. Ardu - Kautla - Matsimäe - Mustla-Nõmme - Ardu, 35 km rattaga ja natuke mitmes eri rabas jalutamist lisaks. Sõitsin 100 m kauguselt mööda "jaapanlase tuumavarjendist", aga ei näinud seda, sest ühegi normaalse kaardi peal seda pole, ainult Googles. See-eest nägin põtru! Sõitsin Seli mäelt tirri kõrisedes alla (mul on väga lärmakas maastikuratas). Kuldses kasenoorendikus oli põder ja jõllitas mind - mis asi see sihuke tuleb sealt???? Jäin seisma, seepeale lasi põder koos kaaslasega jalga. Olin ehk 50 kaugusel tast.

23. oktoober - Lahemaa Kati, Iida ja Elega.
Lühike matk (40 km), aga palju vaatamist:
- Nõmmeveski kanjon, astang, rändrahn
- Joaveski astangud ja sild
- Joaveski papivabrik - vägev tehas on olnud!!!
- Tõugu kadakad - suht suvakad tbh
- Võhma külapood - oli veel lahti, ostsime ära selle viimased limonaadid
- Eru linnamägi, mida nägime vaid eemalt, sest kogu Eru neem on eravaldus ja ligi sinna ei saa. Kallasrada ja igameheõigus, halloo?
- Tammispea hiidrahn, Eesti kõige kõrgem rändrahn - 7.7 meetrit
- Vihasoo rahvamaja
- Vihasoo künnapuu
- Vihasoo linnuvaatlustorn ja linnuvaatleja
- Kiviheinamaa kivi, 5 m kõrge rähndrahn Vihasoo ja Loksa vahel metsas
- Mardimiku kivi, 4 m kõrge rändrahn Loksa külje all tee lähedal
- Loksa linn, õigeusu kirik, laevaremonditehas, terviserajad, sillad ja pood 
- Valgejõe suue merre Loksa tehase juures
- Valgejõgi ja selle org Loksa ja Nõmmeveski vahel
Ilus ilm ja üldse väga meeleolukas.


(vahepeal umbes kaks nädalat Maroko mägimatka)

9. november - Rohuneeme / Viimsi / Kelvingi. Raketibaas, terviserada, poolsaare põhjaranna kivine singel.

13. november - Maarjamäe nõlva alune, Pirita-Kose ja Kloostrimetsa. Pirita jõe kaldal nii põhjas kui lõunas on toredad singlid, neid ühendab "botaanikaaia rippsild". Sõitsin osaliselt enda jaoks uutel radadel. Käisin Peeter Suure (nimelise) merekindluse varjendites - https://db.esap.ee/object/p-2360 ja https://register.muinas.ee/public.php?menuID=monument&action=view&id=8831. Ja Iru raba on ümber nimetatud ja on nüüd Laiaküla raba. 

No comments: