Tulime perega täna hommikul Taanist puhkamast. Kodus oli külmkapp tühi ja läksin poodi piima ostma. Nägin seal kahte sõpra. Alul ühega, siis teisega arenes vestlus.
Niisiis tuleb kirjutada reisimisest ja rahast.
Lühidalt:
Me ööbime kämpingutes telkides ja teeme ise süüa, ja see muudab perega reisimise üsna odavaks.
Reisi kulud jaotuvad neljaks:- transport,
- öömajad,
- söök,
- lõbustused.
(Muidugi on võimalik maksta veel reisikorraldajale või tuua võõralt maalt pruut või paha tõbi või...)
Transport.
Transport on koroonaga läinud tõesti kalliks. Lennupiletite hind on paari aastaga kaks korda kasvanud, ja mingeid odavaid soodukaid "10 eurot Berliini" enam ei ole. Laevapiletid on samuti kallid. Tallink küsib "autoga Stockholmi ja tagasi" sõidu eest praegu 928 eurot (2 täiskasvanut, 3 teismelist). Sööd laevas ka midagi - ongi üle tuhande euro. Ainult laevasõit!
Meie optimeerisime seekord nii, et tegime ühe otsa DFDSi kaubalaevaga läbi Paldiski ja tagasisõit oli Tallinkiga mingil soodukaga päeval. Aga ikkagi on transa kallis.
Virgad reisijad passivad lennupileteid pikalt ette. Meie ei suuda - see vajab pikemat ja paremat planeerimist.
|
Soe lõunasöök. Pudel on võõra oma. Soome, juuni 2021. |
Öömaja.
Me ööbime kämpingutes ja oleme oma telkides. Euroopa on kämpinguid tihedalt täis ja neid ei pea üldiselt ette broneerima - see muudab reisimise hästi mugavaks. Valid lõunal järgmise peatuse välja, helistad igaks juhuks ette ja ongi olemas. Hind on keskmiselt 10 eurot inimese kohta öö, Ida-Euroopas vähem. Elu kõige kallim kämping oli meil eelmisel aastal Cortina d'Ampezzos. Keset suvist hooaega Itaalia šikis mäe-elu keskuses, kus on filmitud kaks Bondi filmi ja linnake on brändipoode täis, maksime me majutuse eest 80 eurot öö, see teeb siis 16 eurot inimese kohta. Koht oli suurepärane, kõik kämpa teenused hinna sees.
Matkabussiga kämpimine on keerukam, ei pruugi kohta leida. Kuid väikese auto ja telkidega saab ka "täis broneeritud" kämpingusse sisse.
Kämpingud on enamasti ilusas kohas, vee või mäe ääres. Saab ujuda või otse kämpingust matkama minna.
Saab ka üldse ilma rahata. Lapimaal (Põhja-Soomes, Rootsis, Norras) oleme me lihtsalt metsa servas või kaljunuki taga ööbinud. Kunagi sai "tasuta" telgitud üle kogu Euroopa, aga enam vist nii ei teeks. Kuid Skandinaavia igamehe-õigus annab selleks ausa voli. Muidugi saab telkida ka Eestis.
Kämping eeldab häid telke ja magamiskotte - need meil on. Meie telgis on küljealune pehme, ja ka vihma ja külma ilmaga on kuiv ja soe. Meie lapsed on telkimisega harjunud ja toimetavad oma telgiga ise.
Skandinaavia kämpad maksid sel aastal 50-60 eurot viiele inimisele. Kõige odavam oli viimane ja kõige odavam kämping Vätterni järve ääres Gränna kuurort-küla lähedal, imekenas kohas, ja alla 30 euro öö.
|
Täiesti tasuta öömaja - laavu ja lõkkekoht. Kõigepealt valmis maitsev läätsesupp, siis - tuhat pannkooki. No tõesti tuhat. Soome, juuni 2023. |
Söök.
Teeme ise.
Me ei põlga ka restorane, lapsed saavad aeg-ajalt pizzat ja pastat. Kevadise suusamatka lõpetasime Oslos üsna heas India restoranis - pärast matka on kõigil kole nälg ja india kohas sai end taas täis laadida. Kuid pigem eelistame raha panna linnades mõne mõnusa, peene kohviku peale. Ja "päris kalorid" teeme ise. Hommikul puder, õhtul makaron või sarnane. Selle korra hitt oli tatar lihapallidega, kõigile täiega meeldis.
Kämpingutes on üldiselt köögid, kuid meil on oma priimus ja potid kaasas, oleme ses mõttes täiesti autonoomsed. Ainult vett on vaja.
Enne Taanit käisime jaanipäeva ajal Soomes süstamatkal. Kogu söök tehti ühiselt priimusel, see oli hirmus hea ja seda oli väga palju, ja see ei maksnud sisuliselt mitte midagi.
Lõbustused.
Me käime mööda loodust ja see üldiselt raha ei küsi. Jah, Lõuna-Euroopas tuleb looduses parkimise eest maksta, kuid vähe. Mõnikord on kaunis kohas muuseum või jäätiseputka - no olgu.
Lõbustusparke, spaasid ja teemaparke me väldime. Mitte raha pärast - lihtsalt ei meeldi.
Muuseumid ja sarnased on Euroopas aga odavad. Seekord käisime Furi saare geoloogia-muuseumis: kõik teismelised tasuta. H.C. Anderseni keskus Odenses: sama.
Igast reeglist on erand. Tatralandia veepark Kõrg- ja Madal-Tatrate vahel on lastel elu lõpuni hästi meeles (ja sinna me läheme veel). Budapesti termaalvee-basseinides on isegi Kati nõus ligunema.
Aga üldiselt kulub meil lõbustuste peale raha vähe või üldse mitte.
|
Marstrandi saare matkarada ja majakas. Rootsi, juuli 2023. |
Kokkuvõttes
Võib reisida kallilt - sõita ilma teise otsa, süüa priiskavalt, maksta iga liigutuse eest. Aga ei pea. Ja isegi muidu kallid kohad võib enda jaoks odavaks teha.
Mõne inimese jaoks ei ole see puhkus. Tema vajab teenindust, toitlustust, kandikul ette toodud kokteile. Trip.ee foorumis on lõim kruiisilaevadest, kus kurdetakse, et tube puhastatakse vaid üks kord päevas. Meie peame ise telgi üles panema.
See-eest saame käia enda valitud kohtades. Ja enda valitud sõpradega.