Monday, July 24, 2023

EstCon 2023

Kaarepere järv, Udu talu, Kassinurme mäed, Prossa järves ujumas. Joovad ja saunatavad ja tantsivad ulmemorsad. Alkoholi tarbiti mumst vähem kui 2023 ja üldse oli mitmeti siivsam ürr.

Akadeemilist osa peaaegu ignosin, kuigi Pronto skaientoloogia-loeng oli hea. Aga mind endiselt ei huvita, kes Eesti ulmes mida võidab või arvab.

See-eest osalesin LARP-il!!!!

Kes ei tea: see on Live Action RolePlay, kus rahvas saab relvad (ja paremail päevil ka rollid ja kostüümid ja taustaloo) ja peab siis adventuuri päris maastikul välja mängima. See LARP oli pigem ulmemorskade lastele mõeldud, minusugused pandi sinna NPC-deks ehk kahurilihaks. Kõigpealt tuli pool tundi sääskede keskel võsas passida, kuni päris mängijad omavahel jauravad. Siis tuli mõõgavõistluses väärikalt hukka saada. Ja siis veel kord. Oli keskmiselt lõbus ja üle keskmise kaootiline. Igatahes on mul nüüd kogemus olemas. Mõnede sellide möögakunst oli märkimisväärne. Üks lapsuke käis päriselt vehklustrennis. Aga nüüd mu sääred sügelevad sajast kohast - ei nõgesed ega sipelgad ei hoolind sellest, et ma olin juba surnud, ja kõrvetasid / hammustasid maaslamajat virgalt. 

Käisin veel rattaga Prossa järves, ja autoga linna sõites Aidu järves (Jõgeva külje all). Soovitan mõlemat, suurepärased ujumiskohad on.

Sõin aastase doosi grill-liha. Kuulasin rumalaid anekdoote ja natsi-Saksa tuumaplaane. Ujusin üle järve. Nägin helkivaid ööpilvi ja Saturni rõngaid. Sain Totorole pai teha ja ta kena perenaisega vestelda. Nägin lähedalt näha mitut suurepärast tantsijat. Sai Belialsi imelisi videoid. Vestlesin paljude kenade inimestega. Oli lapsi ja koeri ja see on tore, muidu liiga maskuliinne ja õllejaurune üritus sai nende läbi sutikese leebem.

Targo loengult tegin poppi ja vaatasin Kassinurmes mõõklevaid rüütleid ja barokk-tantsivat Saltatriculit. Meid pandi vanaaegseid ringtantse proovima. KK jutt sinna oli ka imetore. 

Foto: KP. 

Saturday, July 15, 2023

Soome Saimaa süstamatk, jaanid 2023

Jaanide ajal olime Soomes - Saimaa järvel, süstamatkal.



Saimaa on Euroopa suuruselt neljas järv. Sisemeri. Lõuna-Soomes vastu vene piiri. Järves on umbes 14000 saart (neliteist tuhat). Sisuliselt on see fraktal. Graniidist labürint. Süstasõiduks ja mistahes vee-puhkuseks on see super keskkond. 

Tegime ringi Lappeenranta linna lähedal järve lõunaosas. Järv ise on hoomamatult suur, me olime vaid tema ühes servas. 

Kõik oli super äge:
- Seltskond.
- Maastik - järv, saared, haljas pehmete vormidega graniit.
- Ilm - hellitas meid päikese ja palavusega. Natuke saime tuulekest ja vihma ka.
- Vesi - ühtlaselt soe, uju palju tahad.
- Soome vee-puhkuse kultuur. See on sihuke lahe ja laadna. Korra sõitis meie laagrisse soome onu, kes oli putkast ostnud wrapi ja tuli seda saarele sööma. Sõi, ajas juttu ja sõitis oma käula-laadse mootorpaadiga koju tagasi. 
- Ühel saarel olid tsässonad (õigeusu pühamud) nagu meil Setus.
- Söök. Kati tegi. Elu kaks parimat matkasuppi olid esimeseks kaheks lõunaks.

Jaanipäeval / Juhannusel me tuld ei teinud... peaaegu. Soomes oli samasugune kuiv ja tule tegemise keeld nagu Eestis. Aga naaberplatsil olid venelased - neil oli lahtine ja vahepeal valveta lõke. Nojah. 

Olime Vene piirist paarikümne kilomeetri kaugusel. Saimaa ühendub merega läbi kanali Viiburi kaudu ja looduslikult läbi Laadoga järve.

Ühtegi viperust ega ümberminekut ei olnud. Vee-olud on saarte vahel leebed, kuid pikematel üleminekutel merelised - võivad olla nii tuul kui laine. 

Sõudsime läbi ühe lüüsi. Huvitav kogemus. Kõigepealt tuli lüüsi esimene värav lahti keerata (suurest rattast), siis kogunesid kõik lüüsi sisse, siis esimene värav kinni ja teine lahti, lõpuks tagumine ka kinni. Iseteenindus. 

Korraldas tuntud süstaäss Piia. Kümme inimest, seitse süsta. Oma telgid ja söögid kaasas. Aitäh Piiale ja kõigile!

Imeline, lihtsalt imeline!!!

Kati :))

Lüüsi sisenemist oodates

Lüüsist välja

Konjakid ja kallid joogid...
Jalgu sirutamas :)


Maanteesild



Saimaa kaart ja selle detail. Euroopa neljas järv ja 14000 saart. 

Lilla mumm - kogu Saimaa, roheline - meie matka piirkond

Monday, July 10, 2023

Kits :(

Käisin Kõrvemaal rattaga sõitmas ja ujumas (Raudoja - Mustjõe - Raudoja, Lumila järv). Kogu aeg vahtisin ringi, et mõnda looma näha - oli hiline aeg, õhtul 7 & 10 vahel. Aga polnud.

Siis hakkasin Raudojalt sõitma, ja 150 meetrit pärast veehoidla silda hüppas kits otse auto ees teele. Sai löögi ja surma.

Kitse järel tuli üle tee suur kohev rebane. See ei saa olla kokkusattumus - nad olid täitsa lähestikku. Vaevalt rebane nüüd kitse taga ajas, aga ilmselt ehmatas ta ära ja seepärast niimoodi teele tormas.

Helistasin 112, kits viiakse (viidi) keskkonnaameti ja jahimeeste koostöös õigesse kohta.

Auto on katki ja pole teada, kas/millal terveks saab.

Hästi paha on olla. Ma pole elus ühteg looma alla ajanud. No mõni mutt või linnuke ehk on, mida ma ise tähele ei pannud. (Või on mul halb mälu?)

112 muidu hindas olukorda kiiresti ja profilt - inimesed viga ei saanud? auto tulekahju ohtu ei ole, vedelikke ei tilgu? ei auto ega kits liiklust ei takista? selge, siis tehke nii-nii-naa.

Uuendus, juuli lõpp:
- Remontla diagnoosis auto üle ja kindlustus ütles "ok". Nii et peaks parandatud saama, ptüi x 3.
- Laenasin asendusauto. Honda Accord Tourer, nagu meil eelmine auto oli. Küll on alles imelik, madal, ebamugav sisse minna ja välja tulla. Aga sõidab jube hästi, maanteel ei saa aru ka, kui 140 sees on. Vana auto (350k läbisõit), diisel, hästi odav laenutus.

Taani metsik merine loodus

Ristlainetus Skageni tipus

Käisime Taanis. Kõik teavad, et Taani on üks igav koht - ainult põllud ja Legoland. Noh - ei ole nii!

Taani on eeskätt mererand. Liivane, kaljune, kivine, tuuline. Saja meetri kõrgused kriidikaljud. Sada kilomeetrit luiteid. Liikuvad rannad. Kõikjal on matkarajad ja looduskaitsealad, mis seda kenadust kergesti näha ja nautida lubavad.

Käidud kohad:
- Jüüti poolsaare põhjatipp Skagen ja sealne "säär" Grenen
- Põhjamere rannik mitmes kohas
- Furi saar - see on saar Limfjordis, mis jagab Jüüti poolsaare kaheks
- Møns Klint - kriidikaljud Mønsis saarel
- Marstrandi ja Koöni saared Göteborgi saarestikus Rootsis
Lisaks linnad ja asulad - Kopenhaagen, Odense, Vejle, Göteburg, Lund, Skagen.
Ja üht-teist muud ka.

Sõitsime autoga alla 2500 km, kulus 10 päeva. 
Olime viiekesi - meie Katiga ja kolm teismelist.

Ilm on Taanis külm ja tuuline ja vihmane. Vihm võib tulla täiesti selgest taevast, sadada 10 minutit padukat ja siis paari minuti pärast on jälle päike väljas, pilv kadus nagu... maa alla. Müstika. Kuid elada seal ei tahaks. Rootsis oli soojem, Eestis ja eriti Soomes oli veel palju soojem :)


Küll vast puhub! Kõik naudivad.

Liiva (kivi) kaljud Põhjamere ääres

Õdus elamine Odense kesklinnas (Taani suuruselt 3. linn)

Kriit ja luurav vihmapilv

Suusamägi Kopehnaagenis 

Christianias kahtlasi elukombeid vaatlemas

Uus kontorihoone Veiljes

Vana kontorijoone Jüllingis.
Maja taga on 1000+ aastat vanad ruunikivid.

Friday, July 7, 2023

Rahast ja reisimisest

Eriti odav söök: Kati keedab lumepallisuppi. Norra, märts 2023

Tulime perega täna hommikul Taanist puhkamast. Kodus oli külmkapp tühi ja läksin poodi piima ostma. Nägin seal kahte sõpra. Alul ühega, siis teisega arenes vestlus. 
Mõlema vestluse neli esimest lauset olid:
Sõber: "Tere, kuidas läheb?"
Mina: "Hästi, tulime täna hommikul reisilt, Taanist."
Sõber: "Tore, aga see on vist hästi kallis koht?"
Mina: "Eee..."

Niisiis tuleb kirjutada reisimisest ja rahast.

Lühidalt:
Me ööbime kämpingutes telkides ja teeme ise süüa, ja see muudab perega reisimise üsna odavaks.

Reisi kulud jaotuvad neljaks:
- transport,
- öömajad, 
- söök, 
- lõbustused.

(Muidugi on võimalik maksta veel reisikorraldajale või tuua võõralt maalt pruut või paha tõbi või...)

Transport. 
Transport on koroonaga läinud tõesti kalliks. Lennupiletite hind on paari aastaga kaks korda kasvanud, ja mingeid odavaid soodukaid "10 eurot Berliini" enam ei ole. Laevapiletid on samuti kallid. Tallink küsib "autoga Stockholmi ja tagasi" sõidu eest praegu 928 eurot (2 täiskasvanut, 3 teismelist). Sööd laevas ka midagi - ongi üle tuhande euro. Ainult laevasõit!

Meie optimeerisime seekord nii, et tegime ühe otsa DFDSi kaubalaevaga läbi Paldiski ja tagasisõit oli Tallinkiga mingil soodukaga päeval. Aga ikkagi on transa kallis.
Virgad reisijad passivad lennupileteid pikalt ette. Meie ei suuda - see vajab pikemat ja paremat planeerimist.
Soe lõunasöök. Pudel on võõra oma. Soome, juuni 2021.

Öömaja. 
Me ööbime kämpingutes ja oleme oma telkides. Euroopa on kämpinguid tihedalt täis ja neid ei pea üldiselt ette broneerima - see muudab reisimise hästi mugavaks. Valid lõunal järgmise peatuse välja, helistad igaks juhuks ette ja ongi olemas. Hind on keskmiselt 10 eurot inimese kohta öö, Ida-Euroopas vähem. Elu kõige kallim kämping oli meil eelmisel aastal Cortina d'Ampezzos. Keset suvist hooaega Itaalia šikis mäe-elu keskuses, kus on filmitud kaks Bondi filmi ja linnake on brändipoode täis, maksime me majutuse eest 80 eurot öö, see teeb siis 16 eurot inimese kohta. Koht oli suurepärane, kõik kämpa teenused hinna sees. 

Matkabussiga kämpimine on keerukam, ei pruugi kohta leida. Kuid väikese auto ja telkidega saab ka "täis broneeritud" kämpingusse sisse. 
Kämpingud on enamasti ilusas kohas, vee või mäe ääres. Saab ujuda või otse kämpingust matkama minna.

Saab ka üldse ilma rahata. Lapimaal (Põhja-Soomes, Rootsis, Norras) oleme me lihtsalt metsa servas või kaljunuki taga ööbinud. Kunagi sai "tasuta" telgitud üle kogu Euroopa, aga enam vist nii ei teeks. Kuid Skandinaavia igamehe-õigus annab selleks ausa voli. Muidugi saab telkida ka Eestis. 

Kämping eeldab häid telke ja magamiskotte - need meil on. Meie telgis on küljealune pehme, ja ka vihma ja külma ilmaga on kuiv ja soe. Meie lapsed on telkimisega harjunud ja toimetavad oma telgiga ise. 

Skandinaavia kämpad maksid sel aastal 50-60 eurot viiele inimisele. Kõige odavam oli viimane ja kõige odavam kämping Vätterni järve ääres Gränna kuurort-küla lähedal, imekenas kohas, ja alla 30 euro öö. 

Täiesti tasuta öömaja - laavu ja lõkkekoht.
Kõigepealt valmis maitsev läätsesupp, siis - tuhat pannkooki. No tõesti tuhat.
Soome, juuni 2023.

Söök.
Teeme ise.
Me ei põlga ka restorane, lapsed saavad aeg-ajalt pizzat ja pastat. Kevadise suusamatka lõpetasime Oslos üsna heas India restoranis - pärast matka on kõigil kole nälg ja india kohas sai end taas täis laadida. Kuid pigem eelistame raha panna linnades mõne mõnusa, peene kohviku peale. Ja "päris kalorid" teeme ise. Hommikul puder, õhtul makaron või sarnane. Selle korra hitt oli tatar lihapallidega, kõigile täiega meeldis.
Kämpingutes on üldiselt köögid, kuid meil on oma priimus ja potid kaasas, oleme ses mõttes täiesti autonoomsed. Ainult vett on vaja. 

Enne Taanit käisime jaanipäeva ajal Soomes süstamatkal. Kogu söök tehti ühiselt priimusel, see oli hirmus hea ja seda oli väga palju, ja see ei maksnud sisuliselt mitte midagi.

Lõbustused.
Me käime mööda loodust ja see üldiselt raha ei küsi. Jah, Lõuna-Euroopas tuleb looduses parkimise eest maksta, kuid vähe. Mõnikord on kaunis kohas muuseum või jäätiseputka - no olgu. 
Lõbustusparke, spaasid ja teemaparke me väldime. Mitte raha pärast - lihtsalt ei meeldi.
Muuseumid ja sarnased on Euroopas aga odavad. Seekord käisime Furi saare geoloogia-muuseumis: kõik teismelised tasuta. H.C. Anderseni keskus Odenses: sama. 

Igast reeglist on erand. Tatralandia veepark Kõrg- ja Madal-Tatrate vahel on lastel elu lõpuni hästi meeles (ja sinna me läheme veel). Budapesti termaalvee-basseinides on isegi Kati nõus ligunema. 

Aga üldiselt kulub meil lõbustuste peale raha vähe või üldse mitte.
Marstrandi saare matkarada ja majakas. 
 Rootsi, juuli 2023.

Kokkuvõttes 
Võib reisida kallilt - sõita ilma teise otsa, süüa priiskavalt, maksta iga liigutuse eest. Aga ei pea. Ja isegi muidu kallid kohad võib enda jaoks odavaks teha.

Mõne inimese jaoks ei ole see puhkus. Tema vajab teenindust, toitlustust, kandikul ette toodud kokteile. Trip.ee foorumis on lõim kruiisilaevadest, kus kurdetakse, et tube puhastatakse vaid üks kord päevas. Meie peame ise telgi üles panema. 

See-eest saame käia enda valitud kohtades. Ja enda valitud sõpradega.