Lisame Wikipediasse artikli
Kirjutasin Wikipediasse esimese päris uue artikli.
https://et.wikipedia.org/wiki/Tamme_Suurkivi
Kulus kaks tundi.
Panen kirja, mida ja kuidas teha - ehk läheb teil siis vähem.
Eeldused: sul on konto, oled sisse logitud nii Wikipediasse kui Wikimediasse, oskad markup'iga ringi käia.
- Loo uus artikkel, juhend siin.
- Klooni mõne sarnase artikli tekst ja saa aru, mida see teeb. Redigeeri ja kustuta nagu vaja.
- Uuri makrosid - need on {{ }} vahel olevad asjad.
- Koordinaatide lisamiseks artiklile on makro Mall:Artikli_koord_tekstis.
Selle tulemusel tekib artikli ülaossa viit koordinaatide ja kaardiga. - Looduskaitse-objektide lisamiseks on makro Mall:Keskkonnaregister.
Tulemusel tekib viit Eesti Looduse Infosüsteemi / Keskkonnaregistrisse. (Seal valitseb kaos, lepi sellega.) - Kasulik on ka viidete makro Mall:Viited.
- Kontrolli üle kategooriad, viited, välislingid, süntaks.
- Salvesta, kontrolli, avalda, kontrolli.
Foto / video lisamine käib läbi Wikimedia Commonsi. Foto saab ka otse lehele lisada, aga nii ei peaks. Wikimedia lisab mitmekeelse info ja võimaldab fotot leida & kasutada ka teistel.
- Mine https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page ja logi sisse.
- Saa fail üles - "Upload", "Select media" jne.
- Lisa kirjeldus ja selgitus nii inglise kui eesti keeles.
- Lisa kategooriad. See oli minu jaoks kõige keerukam. Wikimedias ei ole Eesti kategooriaid ("Lasnamäe_mänguväljakud").
- Lisa, mis sorti asju foto sisaldab ("depicts") - "erratic_boulder", "cat", "car", ...
- Jõuad "Use this file" lehele. Kopeeri sealt õige lõik markup'i artikli algusesse või kuhu tahad.
Kalad, mille otsa ma komistasin.
- Fotode laadimine otse lehele ebaõnnestus arusaamatul põhjusel, mitu korda ja eri vigadega. (Sama jama juhtus aasta tagasi.) Oma fotod, otse telefonist, natuke töödeldud - ei teagi, mis kala.
- Makrod. Wikipedia ütleb "lisa artiklile GPS koordinaadid", aga kusagilt ei selgu, kuidas. Tuleb lugeda neid Mall:makro_nimi lehekülgi.
- Meedia kategooriad on tume maa ja vist ei töötagi hästi.
- Eksisin kümnendmurru eraldajaga, koma vs punkt.
- Ma ignosin täiega Wikipedia vs Wikidata vahekorda. Teoorias ei peaks lisama mitte "lehekülgi", vaid "objekte" koos meta-andmetega, ja siis lisama lehe lihtsalt kui viite Wikidata objektile.
Ehk siis õige protsess on:
- objekt Wikidatasse
- fotod-videod Wikimedia Commonsisse
- leht Wikipediasse, mis need kaks kokku seob
- ... leht inglise, vene jne Wikipediasse
Aga kesse viitsib.
Kõige rohkem aega läks aga info leidmisele. Keskkonnaregister on segapuder. Sama objekti kohta mitu kirjet eri infoga jne.
Paarirealise artikli kirjutamine võttis mul aega ligi kaks tundi.
Ja ma sain jooksvalt kahe targa inimese käest abi.
Aitäh!!!
Ja ma sain jooksvalt kahe targa inimese käest abi.
Aitäh!!!
... lisa.
1) Maa-ameti rakenduses (xgis) saab muuta koordinaatide esitust, kui klikkida ekraani allosas olevale koordinaatide paneelile. Seal tuleb xx-lamberti süsteemist ("ristkoordinaadid") üle kolida geograafilistele (kraadid-minutid-sekundid). Nii saab kergesti leida objekti koordinaadid Wikipedia ja Wikimedia jaoks.
Edit: oi kui raske see kõik on. Ütleme, et teil on loodusobjekt O, mis asub looduskaitsealal L, mis asub külas K vallas V maakonnas M. Objektil asus tehas T ja sellega seotud rajatis R.
Millised artiklid millele viitavad?
Kui kõik kõigile (ja tagasi ka), tekib selline segapuder, et keegi ei saa aru.
Sama küsimus on välisviidete kohta, ja kategooriate kohta.
Oeh.
Kui kõik kõigile (ja tagasi ka), tekib selline segapuder, et keegi ei saa aru.
Sama küsimus on välisviidete kohta, ja kategooriate kohta.
Oeh.
6 comments:
Edaspidi läheb lihtsamalt ja kiiremini.
Usun ise ka.
Aga mälu on mul vilets.
Seepärast ongi vaja päevikut.
Koordinaatide lisamine on suht hea saavutus. See on midagi sellisest, mida ma liigitaks selgelt edasijõudnute tasemeks ning selle väljanuputamine võtab alustajal tavaliselt ikka vähemalt pool tundi (ja enamus lööb ammu enne käega).
Commonsi puhul on aga kala selles, et sealne kategooriasüsteem on ingliskeelne ehk siis selle foto puhul oleks paslik lisada nt "Nature of Rapla County" ja "Glacial erratics in Estonia".
Lihtsurelikud ei hakka jamama koordinaatidega, nad lihtsalt guugeldavad ja kirjutavad teksti kokku enam-vähem Eesti Looduse põhjal. Kui mõnd raamatut viitsitakse näppida, peab olema üliusin; mina ei viitsi, kui just ekstra digitud pole (kõik hea on ju kaitse all 70+ aastaks, saab ainult paberil). Maksimaalselt laaditakse Commonsisse pilt, üldiselt pigem otsitakse ja ei leita (sest märksõnade ja kategooriatega on nigu on).
Wikimedia Commonsit kutsutakse lühemalt tavaliselt Commonsiks, mitte Wikimediaks, sest vikinduses endas läheb ta kergemini segi WMFi ja muude organisatsioonidega, mitte Creative Commonsi või Briti alamkojaga.
Commonsi kategooriasüsteem on paraku tõesti selline, et päris lõpuni ei tunne seda mitte keegi ning niisuguse kolka puhul nagu Eesti võtavad kategooriad vahel kummalisi vorme, teisalt aga on need aetud jube spetsiifiliseks ([[Category:Two men and a cat looking left]]; [[Category:Two-story wooden buildings in South-East Räpina]]). Siis lihtsalt ei oska otsida. Ja terminoloogia on sageli mitteintuitiivne ("erratics-i" peale poleks ma kah tulnud).
Ivo -- aitäh toimetamast! Ja vabandust, et sama vea (.,) uuesti tegin.
Lihtsuse mõttes tasub tõesti võtta alla mõni sarnane artikkel. Aga üllatuse hetki on ikka mitu. Näiteks see, et on üldse olemas Eesti oma mallid. Ma oleks hakanud guugeldama "adding gps to wikipedia article"... ja proovisin eeskujuks vaadata Berliini artiklit de.wikipedia pealt.. ja no nii ikka ei saa.
Jah, ma maadlesin pikalt sellega, et artiklil on olemas eestikeelne kategooria, aga commons ei leia seda üles. Mis ma nüüd valesti teen???
"(Glacial) erratic boulder" on täiesti tavaline termin rändrahnu kohta, seda peab lihtsalt teadma, wikipedia-väliselt.
Ma ei ole ainus, kes segase loodus-infoga hädas on. Suvakast artiklist: "Kivi ümbermõõt on eri andmeil 27,0 või 26,4 meetrit. Selle pikkus on 9,0 või 10,1, laius 7,5 või 7,9 ja kõrgus 4,1 meetrit. "
Post a Comment